kandelabrar, ett par, modell "1046", Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1929.
Tenn, bottenplatta i mässing, två ljushållare, stämplade med änglamärket samt årsstämpel C8. Höjd 14,5 cm.
Smärre slitage.
Katalog, "Firma Svenskt Tenn", Nordisk Rotogravyr 1931, modellen avbildad (opag.).
Modellen formgiven 1929.
Prova gärna igen och kontakta vår Kundservice om problemet kvarstår.