taklampa "Dahlias", Frankrike 1920-30-tal.
Formgjuten opaliserande glasmassa, signerad R Lalique samt invändigt R LALIQUE, diameter 30,5 cm, skålens höjd 15 cm.
Några små nagg, linjer i glaset, sannolikt märken efter gjutformen, sannolikt senare kedja.
Félix Marcilhac, "René Lalique 1860-1945 maitre-verrier analyse de l'oeuvre et catalogue raisonné", Les éditions de l'Amateur, Paris, 1994. Se sid 592, katalognummer 2011.
Modellen formgiven år 1921.
Prova gärna igen och kontakta vår Kundservice om problemet kvarstår.