Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.
vas, tenn, C.G. Hallberg, Stockholm, 1932.
Klotformad med räfflad dekor, märkt CGH G8(1932), höjd 20 cm.
Smärre slitage och bucklor.
Märkt G8(1932)
Silversmed, ritade modeller för C.G Hallberg i både, silver, nysilver och tenn på från 1929-44. Mest kända är hennes kannor och cocktailshakers med bastlindade handtag. Hon flyttade därefter till Frankrike. Hennes produktion har uppmärksammats internationellt av samlare för sitt rena, strama formspråk.
Läs merPå grund av en teknisk orsak gick det inte att logga in. Vänligen undersök din Internetuppkoppling.
Prova gärna igen och kontakta vår Kundservice om problemet kvarstår.